2001 Uzay Macerası Filmini izle


2001 Uzay Macerası Filmini izle

2001 Uzay Macerası, 2001 A Space Odyssey
Hazırlayan:EsKO
Filmin Yönetmeni: Stanley Kubrick
Filmin Türü: Bilim Kurgu, Gizem
IMDB Puanı: 8.4
Yapım Yılı: 1968
Ülke: ABD
Yayınlanan Tarih: 19 Kasım 1973
Senaryo yazarı: Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke,
Türkçe Altyazılı
Başrol Oyuncuları: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Daniel Richter, Leonard Rossiter, Margaret Tyzack, Robert Beatty, Sean Sullivan, Douglas Rain, Frank Miller, Bill Weston, Ed Bishop, Glenn Beck, Alan Gifford, Ann Gillis

Stanley Kubrick, Dr. Garipaşk filmini bitirmesinin üzerine bir bilimkurgu filmi çekmek ister; filme dönüştürülebilecek bir fikir geliştirmek üzere bilimadamı ve bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke’a danışır. Clarke da ‘Sentinel’ adlı kısa öyküsünü önerir. Bunun üzerine önemli bir ortaklık kurulur: Kubrick ve Clarke, eleştirmenler, sanatçılar ve izleyiciler tarafından sıklıkla en başarılı bilim-kurgu olarak anılan ’2001: A Space Odyssey’i kurmaya başlarlar; Kubrick senaryoyu yazıp, geliştirirken, Clarke da aynı ismi taşıyan romanı yazar…
Stanley Kubrick’in isteği üzerine, bu roman filmin gösterime girmesinden sonra yayınlanır. Film, alışılageldik anlatım yöntemlerinin dışına çıkması, zamanına göre son derece şaşırtıcı olan görsel efektleri, uzun süresi ve gösterime girdiğinden beri tartışılan sonu ile sinema tarihinde ün kazanmıştır…
Filmin insanlıgın ilk şafagından başlaması ve insanın maymundan türediğini anlatmak istercesine uzunca bir giriş sahnesiyle başlıyor. İnsanoglunun dünyanın varoluşundan günümüze kadar şiddet uygulamaya ne kadar elverişli olduğunu gösteriyor. Ayrıca ilk yaratılıştan beri şiddetin var olduğunu ve her daim var olacağı mesajınıda veriyor…Diffusé par Adcash“2001 Uzay Macerası Filmini izle” için 22 Yorum

 1. Stock diyor ki:

  Siteniz ve paylaşımlarınız mükemmel özellikle klasik film konusunda eşi olmayan bir site hazırlamışsınız. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

 2. ÖZKAN DURAK diyor ki:

  Stanley Kubrick’ in her bir filmi ayrı bir türdür.Toplumsal yozlaşmaya ayna tuttuğu Otomatik Portakal, Vietnam savaşına farklı bakış Full Metal Jacket, cephe savaşlarını sorguladığı Zafer Yolları, şovalyelik ya da soyluluğu Barry Lyndon, aile birlikteliğine tuhaf bakışı Lolita… vs hepsi birbirinden ayrı ve bağımsızdır. Bir türe sadık kalmamış her zaman farklı arayışlar içine girmiş belki bu yüzden sadece 13 film çekebilmiştir. Bu kurgusal şöleni kaçırmayın derim..

 3. hamdi diyor ki:

  uzun lafın kısası begenmedim.

 4. Takıntı diyor ki:

  Teşekkürler

 5. sedat diyor ki:

  Özkan Durak, bu filmin sonunu yorumlayabilir misin, ben pek anlayamadım. Son gördüğü insan kendisi miydi yoksa Tanrı’mıydı?

  • ÖZKAN DURAK diyor ki:

   Bu yazının ve filmin geniş yorumu için” İzdiham” adlı edebiyat kültür sanat sayfasına Hakan Bilge’nin yazısına bakabilirsin….

 6. ÖZKAN DURAK diyor ki:

  Sevgili Sedat, film başlangıçta evrim teorisini darvinci bir tutumla ele almış ve karikatürize etmiştir.Stanley Kubrick’in jenerik müziği olarak Richard Strauss’un “Also Sprach Zarathustra” (Böyle Buyurdu Zerdüşt) sına yer vermiş olması boşuna değil. Bilindiği gibi “Böyle Buyurdu Zerdüşt” aynı zamanda Alman filozof Friedrich Nietzsche’nin başyapıtı da. Nietzsche bu yapıtında üstinsan, bengüdönüş (sonsuzdönüş) gibi sonradan çokça tartışılacak kuramlarını ortaya atmıştı. Nietzsche’ye göre evren, insanlık ve düşünce sürekli kendini yineliyor ve sonunda yine aynı noktaya geri dönüyordu. Kâinatta değişmeyen bir töz vardı, o da değişim ve kendini yineleme/tekrar etme potansiyeli. Öyleyse bu noktada üst insan devreye girmiş ve evrendeki birçok değişimin öncüsü olmuştur. Bir kısırdöngüyü andıran bu dar çemberin kabuğunu kıran, insanlığa, düşünceye, evrene yeni bir bakış açısı kazandıran yine üst insandır. Üst insan aynı zamanda kendisinden başka kimseye benzemeyen, sürekli kendisini aşan, durağanlığa, hareketsizliğe, düşünce tembelliğine son veren kişidir de. Yani filmde karakter kendini tekrarlar, bir sona varılmaz.

 7. yojimbo diyor ki:

  İzlediğim ilk Stanley Kubrick filmi. Site itibariyle iyi bir film olduğundan şüphem yoktu. Ama böyle bir şaheserle karşılaşacağımı tahmin etmiyordum. Kesinlikle tekrar ve tekrar izlenilesi bir film.
  Alternatif linkler, tr dublajlı ve tr altyazılı klasik filmler, film künyeleri vd açısından görüp görebileceğimiz en kaliteli siteyi yaptığın için çok teşekkürler “esko”.

 8. Demet diyor ki:

  Teşekkürler.

 9. CMVC diyor ki:

  mükemmelsiniz ama şu linkleri bi yenileseniz süper olucak

 10. Demet Yüksel diyor ki:

  Tanrı kadar derin bir kavram olan zekanın farklı zamanlarda ve alemlerdeki izini süren epik bir yapıt…Zekanın yaratıcı olduğu kadar şeytani kösnüllüğünü de işaret ediyor. Sonunda Dave karakterinin evrenin ucuna yaptığı yolculukta karşılaştığı diğer benlikleri de filozofların, teologların, bilimadamlarının varlık-yokluk bilmecesine aradıkları soruya bir alternatif. Kubrick, günümüzün moda kavramları olan paralel evrenler, kuantum fiziğinin öngörüleri gibi konulara çok önceden yanıtlar aramış.

 11. YILDIRIM KARAKAN diyor ki:

  hamdi beyin beğendiği film yokmu esko :))

  • Swann diyor ki:

   Bir de Butterfly var. Kısa yorumlar yapar, 10 üzerinden not verir filmlere. İMDB puanından sonra Butterfly puanı çok önemlidir. 6 üzeri puan verdiği film sayısı azdır. :))

 12. Derzerr diyor ki:

  Aborin Esko ya ! Şöyle bir baktım da bence sen bu işten para kazanmalısın, sen bilinen en iyi anlamda profesyonelsin ve teşekkürü borç bildim ve reklamları edep ve haya ile tıkladım:)

 13. sen oguz diyor ki:

  filmin bir sahnesinde nereye gidiyorsun diye soruyor bir karakter diğerine, oda clavyus’a gidiyorum diyor..kubrick clayus’un ay üzerinde bir krater olduğunu açıklamaya tenezzül etmiyor çünkü diyaloğun doğallığı bozulur..başka bir yönetmen olsa direk “aya gidiyorum” diye cevaplandırıdı o karakterin sorusunu, halbuki aya sürekli gidildiği için filmdeki insanlar artık aya giderken ayın üstündeki bölgelere göre gittikleri yeri isimlendiriyorlar. kubrick’i büyük yönetmen yapan şey bu tür ayrıntıları düşünebilmesidir..bir kitaptaki söyleşide kubrick, bu diyalogdan sonra bazı seyircilerin o karakterin “clavyus gezegenine” gittiğini sandığını söylemişti

 14. Maxim diyor ki:

  bir az belgesel tadında film, sanki discovery channel izliyosunuz gibi gelir, müzikler de iyi…yönetmen Kubrick olunca da artık bence 10 üzerinden 8i (azmı oldu acaba?!) hak etdi…iyi seyirler, Baküden saygılar…

 15. Nesrin YALIN diyor ki:

  Bence en iyi filmi !

 16. Aytekin BAKİ diyor ki:

  Arthur Clarke’ın müthiş öngörüleri ile tanımladığı şaşırtıcı teknoloji ( ne yazık Ay’daki yer çekimi unutulmuş gibidir) ; benzersiz giriş sahnesi; silah olarak kullanıldığında özel mülkiyeti ve hiyerarşiyi yaratan ve sonra havaya atılan kemiğin uyduya dönüştüğü emsalsiz sahne..ape’lerin yanında,Ay’da ve gezegen yörüngesinde bulunan monolit..ki bilinç oluşturma işlevi gördüğü ima edilir film boyunca..
  Filmde; Özkan Durak dostumuzun belirttiğinin aksine bence Darwincilik karikatürize falan edilmemekte aksine desteklenmektedir.Giriş sahneleri epey katolik eleştirisi almıştır bu yüzden.Filmin ve romanın sonunda Dave “yıldız bebek” olarak yeniden doğar..muhteşem simgesel bir ögedir bu..ayrıca saf materyalist bir tanımlamadır da..HAL..Dünyanın en ünlü bilgisayarı HAL bu filmin kötü adamıdır.Dave’e yalvardığı sahneler unutulabilir mi?.simgeyi okursak en üstün teknolojinin dahi itaat üzerine programlandığını ..itaat ve biat’ın sorgulayan ve çözen aklın önünde en büyük engel olduğunu görebiliriz..bu filmle ilgili söylenecek çok şey var mutlaka.. Bu bir film değildir sadece..Çok derin felsefi açılımlar sunan bir şaheserdir..Zevk alabilmek için emek harcamalısınız..Ama izlememiş olmak büyük eksikliktir..

 17. carlossantana diyor ki:

  İnşallah bu sitenin başına kötü bir şey gelmez tüm filmleri buradan izliyorum teşekkürler

 18. HAZARRR diyor ki:

  SON 20 DAKİKASINI AZIM AÇIK İZLEDİĞİM FİLMDİR. SABIRLI OLUN VE İZLEYİN…..

''2001 Uzay Macerası Filmini izle'' Filmi Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

   DİKKAT: Yorumu göndermeden önce kutuyu işaretleyiniz!   

  Yönetmenler


Histats