Amarcord (1973)


Amarcord (1973)

Amarcord
Hazırlayan:EsKO
Yönetmen: Federico Fellini
Ülke: Fransa, İtalya
Filmin Türü: Dram, Komedi
Türkçe Altyazılı
Büyük beğeni kazanan bir yarı otobiyografi olan Amarcord, 1930larda Mussolini hakimiyetinden hemen önce küçük bir Adriyatik köyündeki yaşam üzerine odaklanmaktadır.
İklim değişip bahar geldiğinde köyde bir festival düzenlenir ve yeni yaşamı kutlamak için sembolik bir şenlik ateşi yakılır. Meydandaki bu buluşma, film boyunca gerçekleşecek birçok buluşmanın ilkidir. Her bir araya geldiklerinde, topluluğun renkli üyeleri kendilerini bütünüyle ortaya koyup tuhaf kişiliklerinden övünç duyarlar. Fesat hâkim olur her yerde. Filme yayılan kaotik hava filmde açık bir olay örgüsü görülmesini zorlaştırır. Amarcord gerçeküstü birkaç sekansa bölünür ve bunlardan birkaçı rengârenk köy ortamında oradan oraya dolaşıp duran Titta adlı genç bir adamın çevresinde gelişir. Siyaset ve aile ilişkileri grotesk bir uyumsuzluk ortamında birbirine karışır…

Amarcord (1973) on IMDb
Yapım Yılı: 1973
Gösterim Tarih: 13 Aralık 1973
Senaryo: Federico Fellini, Tonino Guerra
Filmin Süresi: 123 Dakika
Oyuncular: Pupella Maggio, Armando Brancia, Magali Noël, Ciccio Ingrassia, Nando Orfei, Luigi Rossi, Bruno Zanin, Gianfilippo Carcano, Josiane Tanzilli, Maria Antonietta Beluzzi, Giuseppe Ianigro, Ferruccio Brembilla, Antonino Faà di Bruno, Mauro Misul, Ferdinando Villella, Antonio Spaccatini, Aristide Caporale, Gennaro Ombra, Domenico Pertica, Marcello Di Falco, Stefano Proietti, Alvaro Vitali, Bruno Scagnetti, Fernando De Felice, Bruno Lenzi, Gianfranco Marrocco, Francesco Vona, Nella Gambini, Dina Adorni, Paolo Baroni, Bruno Bertocci, Marcello Bonini Olas, Dante Cleri, Mario Del Vago, Francesco Di Giacomo, Dario Giacomelli, Veriano Ginesi, Mario Liberati, Franco Magno, Cesare Martignon, Francesco Maselli, Lino Patruno, Fredo Pistoni, Eros Ramazzotti, Faustone Signoretti, Mario Silvestri, Fides Stagni • Uyarı: Sitemizden film izlemek için üyelik ve abonelik gerekmemektedir. Konuların alt tarafında bulunan playerlar herkese açıktır. İzlemek istediğiniz filmin linkleri çalışmıyor ise bize bildirmeniz halinde linkler yenilenecektir. Sitenin herhangi bir yerine tıkladığınızda açılan sayfa olursa ve bu sayfada sizden kişisel bilgilerinizi veya kredi kartı bilgileriniz istenirse, kesinlikle vermeyin. Aksi taktirde sorumluluk sitemize ait değildir.
 • Diffusé par Adcash

 • Boccaccio 70 (1962)
 • Eight and a Half (1963)
 • Il Bidone (1955)
 • Fellini’s Casanova (1976)
 • And The Ship Sails On (1983)
 • 

  “Amarcord (1973)” için 17 Yorum

  1. AED diyor ki:

   “Dedem duvar örerdi, babam duvar örerdi, ben de duvar örüyorum, peki evim nerede?”.. Filmin içinden bir cümle ile başlayalım.. Sizce neden evi olmaz bu üç nesil inşaatçıların? Bu film, Fellini’nin en büyük, sinema tarihinin ise sayılı başyapıtı bence..Ayrıca o nostaljik, o büyülü anlatımıyla benim (ve bir çok insanın) kendisiyle özel bağlar kurduğu, defalarca seyredilesi bir film. İtalya’nın Rimini şehrinde doğan Fellini bu filmine, o şehirde konuşulan özel bir lehçe olan Romagnolo dilinde hatırlıyorum anlamına gelen “Amarcord” ismini koymuş, İtalyancası aslında” io mi ricordo”, yani ismin bile nostaljik bir anlamı var. Bir çok eleştirmen bu filme otobiyografik diyor, yani Fellini’nin kendi çocukluğunu anlattığı bir eser düşüncesindeler.. Bence değil, çünkü bu anılar hepimizin yaşayabildiği anılar. Hangimizin çocukluğunun geçtiği yerde bir mahallenin delisi veya hafifmeşrep bir kadını yoktur? Bu mahallede yeni ergen gençler bir araya geldiklerinde mastürbasyon partileri düzenlemezler mi? Hangimiz çocukluğumuzda dişilik damarı kalkmış bir kadının bize sarılışında masumiyetin dışında bir şeyler hissetmeyiz? Hangimizin geçmişteki öğretmenleri, saplantılı, düş kırıklığına uğramış, mutsuz ve küçük hesaplar içinde değildi ki? Evet Fellini kendi çocukluğu ve gençliği şiirsel bir fantezi ile anlatırken, faşizmin aysak seslerinin duyulmasını ve kasaba halkının uyutulmuş kitle psikolojisi içinde bunun farkında olmamasını mükemmel bir şekilde resmeder. Herkes şenlikte eğlenirken, kasaba halkı hep beraber bir geminin kasabaya gelişine koşarken, faşizmin duyulmayan, ama hissedilen atmosferi kasabayı da sarmaktadır. Fellini aynı zamanda o dönemin faşizmin kutsal sayılan değerleri ile de dalga geçiyor . Ellerine silah verilen gençlere jimnastik yaptırmak, içi boş görev bilinci ile gövde gösterileri yapmak, mahallede gece çalan, hoparlörün nerede olduğu bilinmeyen enternasyonal marşını susturmak için tüm binayı taramak..Şüpheli buldukları bir aile babasına işkence etmek..Kısaca faşizmin bugünkü tipik özellikleri yine karşımızda..Bu eylemleri yaparken aklını beynini kullanmayan faşistlerin düştüğü komik durumlar… Filmde o bizim halkımıza da çok benzeyen İtalyan aile yapısını ve onların sıcak aile ortamını da çok iyi görürüz. Film boyunca herkesin birbirini tanıdığı o küçük kasabaya özgü insani sıcaklık bizi sarar. Kar da sanki en güzel bu kasabaya yağar. 42 yaşında aklını yitirmiş ama bedeninin onu tepmesiyle ağaca çıkıp “kadın istiyorum” diye bağırmak, filmin bir kasaba yaşamını ne kadar doğal tasvir ettiğini de komik bir şekilde gösterir..Ölmeyin efendim, bu filmi izlemeden ölmeyiniz. Sevgili EsKO dan Fellini’nin hiçbir yerde bulamadığım “I Vitelloni- Aylaklar” ı da rica ediyor, Yaşasın Sinema diyorum.

   • Kerem diyor ki:

    Normalde İtalyan filmlerini izlemem ama bu yorumunuzdan sonra bir ara izlemeye çalışacağım.
    Ama açıkçası, çoğu insan ile düşünce dünyası, bakış açısı ve zevkleri uyuşan bir insan değilim. İzlebizle’deki deneyimlerimden ve okuduklarımdan anlıyorum ki, insanların yüzde doksan dokuzunun beğendiği şeyleri pek beğenmiyorum. Daha önce de söyledim, beğendiğim film sayısı aslında çok azdır. Birinci sırayı ise İnsan Manzaraları alır. Bana göre hiçbir film, felsefi bir derinliği de sahip olup hayattan önemli bazı kesitleri bu kadar yalın ve bu kadar keskin bir şekilde gözler önüne seremez, bu kadar dikkat çekici şeyler anlatamaz. Bunun içindir ki zaten tek bir filme sığmamış anlatılmak istenilenler.
    Bunun dışında yaşamın sıradan halleri, sıradan insanlar, sıradan olaylar beni pek ilgilendirmiyor. Bu yüzden korkarım ki bu filmi izlesem de pek beğenmeyeceğim.

  2. goygoyen diyor ki:

   Bu film bir şahaserdir.10 numaranın altına düşemez. Nasıl olur da Fellini’nin bu muhteşem filmine 7,9 verirsiniz şaşırdım doğrusu.

  3. kenan demir diyor ki:

   Herkesin favori bir Fellini filmi vardır-benim Aylaklar dır,üstadın öteki gösterişli filmlerine göre daha mütevazi bir filmdir ama bu filmden diğerlerine göre daha güçlü,garip bir nostalji duygusu geçer bana-.Aşırı Felliniyen biri değilim ayrıca Fellini nin yaşam,sinema,siyaset üzerine söylediği bir çok sözü yanlış hatta ileri gideyim saçma bulurum, velakin Fellini siz bir sinema da biraz tatsız,tuzsuz olurdu.
   teşekkürler ESKO

  4. Nesrin YALIN diyor ki:

   Film için söylenebilecek tüm güzel sözler yukarıda söylenmiş… Bende bıraktığı duyguyu söyleyeyim ben de:
   “Geçmiş zaman olur ki
   Hayali cihan değer
   Bir an acı duyar insan belki
   Sevmişse biraz eğer
   Anlar ki geçenlerin
   Rüyaymış hepsi meğer
   Rüya olsa bile o günlerin
   Hayali cihan değer”

  5. meryem koç diyor ki:

   hatırlıyorum…fellini nin çocukluk izlerini taşıyan muhteşem italyan filmi..

  6. kadri sonemel diyor ki:

   fellini filmlerinde italya’nın yakın tarihini,italya taşrasının atmosferini ve italya insanının ironisini ve ruhunu gülümseyerek tanıyorsun,hele o çarpıcı, şaşırtıcı,grotesk tipleri…seçtiği müziklerin lied motifleri o kasaba sokaklarının ,güney doğu italya(Rimini)kırsalının geçmiş ruhunu tekrarlarıyla izleyicinin belleğine kazıyor…Fellini için sevmeyenleri ”bozguncu”derler,ne olursa olsun, onun filmleri olmasa dünkü italya’yı çok yanlış tanırız…teşekkürler izlebizi…

  7. ÖZKAN DURAK diyor ki:

   Amarcord üstat Fellini’nin doğduğu kasabaya, çocukluk anılarına,Musolini diktatörlüğüne, hayallerine, 1930′lara tutkulu ve farklı bir bakışla bakar. Gerçek hayatında 10 yaşında evden kaçan ve sirklerde çalışmaya başlayan Fellini karikatürler çizer ve dergilerde esprili ve ironik hikayaler yazar. Tabi üniversite eğitimini bırakarak tüm bunları yapar. Amarcord sözcüğü yerel dilde “hatırlıyorum” anlamına gelir.Tutkulu, ilginç ve sürrealist bir yolculuğa hazır mısınız? Teşekkürler….İyi seyirler……..

  8. ÖZKAN DURAK diyor ki:

   Yönetmen Billy Wilder filmleri yayınlar mısınız? Özellikle The Front Page, Buddy Buddy….Diğerleri bulabilirseniz : Love İn the Afternoon, Kiss Me Stupid, One-Two-Three…. Teşekkürler…………

  9. Kenan Kutlu diyor ki:

   Unutulmaz bir bir filim Amarcord. Belki elli kere seyrettim. Şimdi sitede görünce bir kez daha izledim. Herşey bir yana, o müzikler olağanüstü. Bir sinema ziyafeti bu filim. Sinemaseverler için mükemmel bir site oldu burası. Sonsuz teşekkürler.

  10. Mesut GÜN diyor ki:

   Seyredilebilir güzel bir film.Bu arada bu filmi izlememde emeği geçen tüm site görevlilerinede ayriyeten çok teşekkürler.Emeginize yüreginize sağlık.

  11. nalan diyor ki:

   esko çok çok teşekkürler..

  12. Seniha diyor ki:

   Teşekkürler.

  13. butterfly diyor ki:

   küçük bir italyan kasabasında yaşananları resmeden genelde neşeli, duygusal, hoş bir film. 10 üzerinden 7.

  14. Demet Yüksel diyor ki:

   Fellini, 30′larda ayak seslerini duyuran faşizme karşı hayatı kutsayan insanları kahramanı yapmış… Başkalarının en çok ayıplayıp kınayacağı, küçümseyeceği karakterlere karşı doymak bilmez bir sevgisi var. Hayatı bir şenlik gibi yansıtırken Akdeniz insanının tatlı kaçık hallerine de şapka çıkarttırıyor. Neşe ve coşku patlaması yaparken derinden de bir hüzün yaşatıyor seyirciye.

  15. Fulya diyor ki:

   Çok Teşekkürler Esko.

  ''Amarcord (1973)'' Filmi Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

     DİKKAT: Yorumu göndermeden önce kutuyu işaretleyiniz!   

   Yönetmenler

  
  Histats