Emil Cioran – Un siècle d’écrivains (1995– )

“Nihilist değilim.” der Emil Michel Cioran. Olabildiğince tüm tanımlamalardan ve olumlamalardan sıyrılıp kendisini olsa olsa ve en fazla “şüpheci” olarak tanıtır, ama buna rağmen günümüzde karamsarlığın ve nihilizmin önemli isimlerinden biri sayılmaktan kurtulamaz. Türkçe’ye çevrilmiş Çürümenin Kitabı, Burukluk, Tarih ve Ütopya, Doğmuş Olmanın Sakıncası, Gözyaşları ve Azizler gibi önemli kitaplarının yanı sıra bir de kendisiyle yapılan röportaj ve söyleşilerin bir derlemesi olan Ezeli Mağlup adlı bir kitap bulunmaktadır.

Yapıtları parça parça ve deneme türüne örnek olan Cioran, bütünlüklü bir eser vermekten hem yapısı gereği hem de bilinçli olarak kaçınmıştır. Tarihin ve bireyin sürekli yıkıma gitmekten başka yolu olmadığını savunan Cioran, bizleri felaketlerin beklediğini ve bundan kurtulamayacağımızı söyler.

Tüm karanlık öngörülerine rağmen intihar etmeyi seçmemiş olan Cioran, 84 yaşında ölmüştür ve belki de geriye en önemli fikri olarak “İntihar fikri olmasaydı, çoktan intihar ederdim.” cümlesini bırakmıştır. Uykusuzluk ile boğuşan, hayatında asla bir meslekte çalışmamış olan, hayatın anlamının sürekli yitime uğradığını düşünen ve ancak yazarlıkla ve kıt kanaat geçinen Cioran, istediği an intihar edebilme özgürlüğünün kendisini yaşamaya devam ettirdiğini sık sık belirtmiştir.

Çevirdiğim bu altyazı, “Un siècle d’écrivains” adlı belgesel serisinin Emil Michel Cioran ile ilgili olan bölümüdür. Burada çok eksik ve kısacık tanıtımını yaptığım Cioran’ın hayatı belgesel boyunca çocukluktan yaşlılık dönemine kadar kronolojik bir şekilde anlatılmaktadır. Özellikle kitaplarından alıntılarla Cioran’ın görüşleri ve ilerleyişi irdelenmekte, yer yer sosyal ve özel hayatına dair bilgiler verilmekte, ancak çok derinlikli bir irdeleme gerçekleşmemektedir.

Elbette ki belgeselin en güzel yanı, Cioran ile yapılan bir röportaja yer vermesidir. Yanılmıyorsam sadece arşiv görüntüsü olarak alınıp kullanılıyor, yani belgesel için yapılmıyor bu röportaj, ancak zaten halihazırda Cioran’ın iki video röportajı bulunuyor, en azından ben sadece iki tanesini gördüm. Biri de bu belgeselde kullanılmış durumda.

Kısacası, mevcut durumda Cioran ile ilgili Türkçe kaynak azken, ki bildiğim kadarıyla Cioran’ın ilk kitabı olan ve tüm düşüncelerimi barındırıyor dediği kitap Ümitsizliğin Doruklarında Türkçe’ye hala bile çevrilmemişken, benim gibi Cioran severlerin böyle bir belgeseli ne denli ümit verici bulacağı ortada.

Şunu da ekleyeyim: Çeviri esnasında, Cioran’ın Türkçe yayımlanmış kitaplarından yapılan alıntılar, mümkün olduğu miktarda o kitaplardaki birebir çeviriler eklenerek yapılmıştır. Diğer bir deyişle, alıntıların önemli bir kısmı Haldun Bayrı’nın çevirmenliğini yaptığı ve Metis Yayınları’ndan çıkan Burukluk, Çürümenin Kitabı ve Tarih ve Ütopya ile tam olarak uyumludur. Bu bakımdan, kaynak ve fikir birliği sağlanması amacı güdülmüştür.

İzleyecek olan o minicik kitleye şimdiden iyi seyirler! (çevirmen)

Emil Cioran (1999) on IMDb

Yönetmen: Bernard Jourdain
Tür: Belgesel
Türkçe Altyazılı
Ülke: Fransa
Yapım Yılı: 1999
Gösterim tarihi: 1999
Yazar: Patrice Bollon
Filmin Süresi: 52 dakika
Oyuncular: Jean-Pierre Kalfon, Edgar Givry, Bertrand Blier, Frédéric Mitterrand, Andrée Putman, Angelo Rinaldi, Jeanloup Sieff, Ica Cioran

Dikkat: VİDEO AÇILMIYORSA, SAYFANIZI YENİLEYİP TEKRAR DENEYİN, AÇILACAKTIR.

3 Yorum

  1. İLKER dedi ki:

    tesekkürler esko ..jag ar ıngrid adında ıngrıd bergman belgeseli var umarım onu da bu sitede görürüz..

  2. Gözde dedi ki:

    Sahiden minnettarım, teşekkürler…

  3. oguz dedi ki:

    Kardeşim, sana filmin yorumunu yap diyen olmadı, neden filmin uzun yorumunu yapıyorsun? Kısaca filmin konusundan bahset bitsin… Yorum yapacaksan daha sonra gel, alta uzun uzun filmin kritiğini yap deşarj ol… Biz izleyiciler filmin kısa izahını bekleriz, film yorumcusu edasında filmi yorumlayanı değil… Sırf senin bu uzun, neye göre yaptığın yorumu görünce filmi seyretmedim… Başka yerde görsem bile bir daha da seyretmem…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir