Fail-Safe (1964)


Fail-Safe (1964)

Mutlak Savaş, Fail-Safe
Hazırlayan:EsKO
Yönetmen: Sidney Lumet
Ülke: ABD
Filmin Türü: Macera, Dram, Savaş
Türkçe Altyazılı
Bir bilgisayar hatası sonucu Birleşik Devletler’in Moskova’ya yönelik nükleer saldırısı iptal edilemez. Bunun üzerine Başkan zararı tazmin etmek için New York’un bombalanmasını teklif eder. Stanley Kubrick’in “Dr Strangelove”ından sadece birkaç ay sonra vizyona girdiği için ne yazık ki fazla hasılat yapamamış, kadri kıymeti bilinememişti. Şimdi oturup seyrettiğinizde yürek hoplatmayı ve Soğuk Savaş korkularını yeniden canlandırmayı başaran filmde, akla hayale sığmayanı gerçekleştiren Başkan rolündeki Fonda tüyler ürpertici derecede soğukkanlı. fail safe , dönüşü olmayan nokta Eugune Burdick ve Harvey Wheeler’in Türkçeye (kiyamete iki saat) adıyla çevrilmiş romanından, Sidney Lumet tarafından yönetmenliği yapılmıştır…

Fail Safe (1964) on IMDb
Yapım Yılı: 1964
Gösterim Tarih: 15 Ocak 1965
Senaryo: Walter Bernstein, Eugene Burdick, Harvey Wheeler, Peter George
Filmin Süresi: 112 Dakika
Oyuncular: Dan O’Herlihy, Walter Matthau, Frank Overton, Edward Binns, Fritz Weaver, Henry Fonda, Larry Hagman, William Hansen, Russell Hardie, Russell Collins, Sorrell Booke, Nancy Berg, John Connell, Frank Simpson, Hildy Parks, Janet Ward, Dom DeLuise, Dana Elcar, Stewart Germain, Louise Larabee, Frieda Altman, Geri Miller, Charles Tyner • Uyarı: Sitemizden film izlemek için üyelik ve abonelik gerekmemektedir. Konuların alt tarafında bulunan playerlar herkese açıktır. İzlemek istediğiniz filmin linkleri çalışmıyor ise bize bildirmeniz halinde linkler yenilenecektir. Sitenin herhangi bir yerine tıkladığınızda açılan sayfa olursa ve bu sayfada sizden kişisel bilgilerinizi veya kredi kartı bilgileriniz istenirse, kesinlikle vermeyin. Aksi taktirde sorumluluk sitemize ait değildir.
 • Diffusé par Adcash

 • To Kill a Mockingbird (1962)
 • The Unforgiven (1960)
 • Morocco (1930)
 • Chaplin (1992)
 • The Glory Guys (1965)
 • 

  “Fail-Safe (1964)” için 16 Yorum

  1. Tarık diyor ki:

   Birbirine çok benzeyen ve mahkemelik olan iki kitabın kapışmasının beyazperdeye taşınmış halidir fail-safe ve dr.strangelove olayı. Kitapları okumadım ancak konu aynı olsa da senaryo farklı, tür farklı yani bu iki filmi kıyaslamak bana göre forvet ile kaleciyi kıyaslamak gibi bir şey..
   Kubrick olayı “güldürerek anlatma” yolunu tercih edip son derece başarılı olurken, Sidney Lumet ise “gerçekler acıdır,acı da hayalgücünü bile aşar” diyerek son derece başarılı olmuş.

  2. Musa Uçar diyor ki:

   Henry Fonda’yı bi odaya kapatıp, dünyanın en saçma hikayesini anlattırıp, piyasaya film diye sürseler bile efsane film olur çıkarmış. Adamın duruşu yetiyor resmen.

  3. Nemesis diyor ki:

   kubrick filminde politik otoriteyi savaştan ve olası bir yıkımdan sorumlu tutarken lumet savaşa bir mücbir sebep gözüyle bakıyor ve ne amerikalıların ne de sovyetlerin asıl sorumlusu olmadıkları insani bir realite olarak görüyor onu. kötü politikacıları ve vatanseverlik adı altındaki saldırganlıkları karar verme mekanizmalarının dışına atıp yaftalıyor, onları bertaraf ediyorsa da askerler evlerinden ve eşlerinin kollarından çıkıp vazifeye giderken en insancıl hallerindeler; bir gün birlikte yemek yiyelim hayatımlardan sovyetlere tutunulacak tavra, annesi huysuz babasınca tartaklanan oğuldan, bu bir emirdir albay’a statüler değişirken insanlar hep aynı kalıyor ama koşullar onları şuna veya buna zorluyorlar. yapılması gereken şey insan kaynaklı hataların zararlarını bu asgari zarar bir şehrin kaybedilmesi olsa bile asgariye indirebilmek. bu açıdan bakınca kubrick işini daha layığıyla yapmış gibi görünse de lumet savaşın sonuçları hususunda seyircide daha büyük bir manipülasyon yaratabiliyor ve ekranda henry fonda’yı değil, amerikan başkanı’nı izlediğini düşündürebilecek kadar usta bir drama kurabiliyor.

  4. Semih Pençe diyor ki:

   nihayet,bunca film vardı,bu niye yok diyordum.konusu ve gerilimi süper,son yıllarda george clooney yeniden çevirmiş galiba.soğuk savaşın en sert estiği yıllarda nükleer felakete tarafsız bir bakış bence.saol.

  5. Nefer diyor ki:

   teşekkürler aradığım bir filmdi

  6. Murat Akcan diyor ki:

   Admin Ellerine Sağlık Harika Fİlimler Buluyorsun.

  7. darkness diyor ki:

   Teşekkürler.

  8. Recep diyor ki:

   Teşekkürler, mükemmel bir senaryosu olan bir filmdir

  9. Sema diyor ki:

   Çok iyi kurgulanmış ve merakla sonunu takip ettiğiniz başarılı biryapıt. Seneryo çok gçülü ve güzel akıyor, film kendini izlettiriyor.Henry ve Walter çok iyi oynuyor. Özellikle Walter süper. Filmin tek eksisi fazla stabil olması, ama bunu aşmak içinde çok uğraşmamış, bu açığı seneryo ile kapatmaya çalışmış. Lumet gerçekten sıkı yönetmen diğer filmlerde olduğu gibi burda da iyi bir çita yakalamış. Film sonunda size vermek istediğini çok iyi veriyor.Savaşları farklı gözlüklerle ve farklı bakış açısı ile incelemenizi sağlıyor, bu farkı filmin sonunda yoğun hissediyorsunuz. Zevkle izlenebilecek kaliteli bir yapım.

  10. Engin diyor ki:

   politika ve psikolojik harp ekseninde gidip gelen sürükleyici bir film.

  11. MF diyor ki:

   ESKO binlerce teşekkür. İyi ki varsın.

   12 Kızgın Adam kadar olmasa da bir başyapıt. Etkili, sürükleyici, düşündürücü. Anlattığı hikayenin sınırlılıkları dışında sorunu yok. İlk bölümde hızı düşük, ikinci bölümde sürükleyicilik artıyor.

   Filmin açıklamasını önceden okumak filmin etkisini azalttı. ESKO bence film tanıtımında spoiler uyarısı olmalı.

  12. arda yıldırım diyor ki:

   savaş ve barış ikiside insanın iki dudağı arasında harika bir filmdii

  13. Edin diyor ki:

   Teşekkürler. Görmemiştim bu filmi. Gerçi soğuk savaş dönemi kapandı ama sıcak savaşların sonu bir türlü gelmiyor.

  14. butterfly diyor ki:

   hikaye etkileyici ama filmin anlatım tarzı bana biraz yavan geldi. 10 üzerinden 6

  15. Sinemahaddin Hoca diyor ki:

   Teşekkürler çok etkileyici bir filmdi, sanki film izlyiyormuş gibi değil de, adeta olayın içindeymişiz gibi hissettiren bir yapım olmuş, filmin verdiği mesaj çok anlamlıydı.

  ''Fail-Safe (1964)'' Filmi Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

     DİKKAT: Yorumu göndermeden önce kutuyu işaretleyiniz!   

   Yönetmenler

  
  Histats