La maschera del demonio (1960)

o-black-sunday-facebook-min

İtalya’da La Maschera Del Demonio (Şeytanın Maskesi) adıyla çekilen, İngilizce versiyonu The Mask of Satan şeklinde isimlendirilen filmin, ABD’de Robert Nicolasi’nin usta işi film müziklerinin Lex Baxter’in abartılı caz müzikleriyle değiştirildiği Black Sunday (Kara Pazar) adıyla, birkaç yıl sonraysa Birleşik Krallık’ta ciddi şekilde makaslanmış haliyle Revenge of the Vampire (Vampirin İntikamı) olarak ortaya çıkarılmasıyla işler karışmıştır.

Asıl işi görüntü yönetmenliği olan Mario Bava, görüntü yönetimini üstlendiği filmlerde birçok kez yönetimi devralıp filmi tamamlamıştır. Sonradan yönetmenliğini devraldığı filmler arasında Ricardo Freda’nın I Vampiri (1957) ve Caltiki, the Immortal Monster’ı (1959) vardır; Steve Reeves’in Hercules filminin de ikincil çekimlerini gerçekleştirmiştir. Bava, kendi filmini çekme şansını yakaladığında, Nikolay Gogol’ün “Viy” adlı Rus halk efsanesi hikâyesinde karar kılar. Hikâye, 19. yüzyılda kendisini bir anda, tekinsiz bir Moldovyalı topluluk arasında beş parasız bir halde bulan ve vücudu Asa isimli bir büyücü tarafından ele geçirilen mirasçı Katja Vajda’ya (Barbara Steele) âşık olan bir doktoru anlatır.

Senaryo, gizli geçitler, lanetli aileler ve ani ölümlerin alışılageldik bir karşımı olsa da Bava, filmin her karesini büyüleyici ve korkunç detaylarla doldurmuştur. Film, kafalarına şeytan maskeleri mıhlanmış cadıların son derece acayip idam sahnesiyle açılır; ve mezarlarından sürünerek insanları katletmeye giden vampirler gibi pek çok unutulmaz korkunç görüntüyle doludur. Bolca siyah-beyaz görüntünün yanı sıra, korkutucu müzik ve içinden kan fışkıran çamur sahneleriyle La Maschera Del Demonio, bir korku filminin yıldızı olan en sıradışı seksapele sahip aktris Steele’i, en iyi filmlerden birinde görmek için en iyi fırsat. Rank Zarafet Okulu’ndan mezun olan ve okulla konservatuar eğitimini birleştiren esmer, iri gözlü aktris Steele, Britanya sinemasında ürkütücü bakışlarına uygun çok az rol bulunca, şansını yabana ülkelerde denemek zorunda kalmıştı. Steele, Federico Fellini’nin 8’/2’unda (1963), Sophia Loren parodisi rolünden önce, 60’lı yıllarda İtalyan korku filmlerinin kraliçesiydi. Hangi isimle olursa olsun, La Maschera Del Demonio, İtalya’dan çıkmış en iyi gotik korku filmi.

Black Sunday – La maschera del demonio (1960)
Black Sunday (1960) on IMDb

Yönetmen: Mario Bava
Tür: Fantastik/Korku/Kült
Türkçe Dublaj
Ülke: İtalya
Yapım Yılı: 1960
Gösterim tarihi: 11 Ağustos 1960 (İtalya)
Yazar: Ennio De Concini, Mario Serandrei, Nikolai Gogol, Mario Bava, Marcello Coscia
Sinematografi: Mario Bava
Filmin Süresi: 1 saat 27 dakika
Oyuncular: Barbara Steele, John Richardson, Andrea Checchi, Ivo Garrani, Arturo Dominici, Enrico Olivieri, Antonio Pierfederici, Tino Bianchi, Clara Bindi, Mario Passante, Renato Terra

Dikkat: VİDEO AÇILMIYORSA, SAYFANIZI YENİLEYİP TEKRAR DENEYİN, AÇILACAKTIR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir