Lord of the Flies (1963)


Lord of the Flies (1963)

Lord of the Flies, Sineklerin Tanrısı
Hazırlayan:EsKO
Yönetmen: Peter Brook
Ülke: İngiltere
Filmin Türü: Dram, Gerilim, Macera
Türkçe Altyazılı
Hiçbir yetişkinin hayatta kalmadığı bir uçak kazası sonrasında ıssız bir adaya düşen bir grup küçük çocuk, kendi küçük topluluklarıyla hayatta kalma savaşı verirler. Fakat çocuklar ister istemez iki gruba ayrılmışlardır: Ralph’ın başında olduğu bir grup sığınak yapmak ve yiyecek toplamak isterken, Jack’in grubu eğlenmek ve avlanmak isterler. Bu grup ayrılığı Ralph ve Jack arasında acı bir rekabeti başlatır. Aralarında gelişen bu düşmanlık da sonunda onları kanlı ve korkutucu bir noktaya getirir. William Golding’in Nobel ödüllü romanından uyarlanan bu film medeniyet ve ilkellik arasındaki ayrımı ortaya koyuyor…

Lord of the Flies (1963) on IMDb
Yapım Yılı: 1963
Gösterim Tarih: 13 Ağustos 1963
Senaryo: William Golding, Peter Brook
Filmin Süresi: 92 Dakika
Oyuncular: James Aubrey, Tom Chapin, Hugh Edwards, Roger Elwin, Tom Gaman, Roger Allan, David Brunjes, Peter Davy, Kent Fletcher, Nicholas Hammond, Christopher Harris, Alan Heaps, Jonathan Heaps, Burnes Hollyman, Andrew Horne, Richard Horne, Timothy Horne, Peter Ksiezopolski, Anthony McCall-Judson, Malcolm Rodker, David St. Clair, Rene Sanfiorenzo Jr, Jeremy Scuse, John Stableford, David Surtees, Simon Surtees, Nicholas Valkenburg, Patrick Valkenburg, Edward Valencia, John Walsh, David Walsh, Jeremy Willis • Uyarı: Sitemizden film izlemek için üyelik ve abonelik gerekmemektedir. Konuların alt tarafında bulunan playerlar herkese açıktır. İzlemek istediğiniz filmin linkleri çalışmıyor ise bize bildirmeniz halinde linkler yenilenecektir. Sitenin herhangi bir yerine tıkladığınızda açılan sayfa olursa ve bu sayfada sizden kişisel bilgilerinizi veya kredi kartı bilgileriniz istenirse, kesinlikle vermeyin. Aksi taktirde sorumluluk sitemize ait değildir.
 • Diffusé par Adcash


 • Black Water (2007)
 • Ben X (2007)
 • No Man’s Land (1987)
 • Flight Of The Phoenix (2004)
 • Factotum (2005)
 • 

  “Lord of the Flies (1963)” için 17 Yorum

  1. Nida Pakarda diyor ki:

   filmi daha önceden yüklemek istemiştim mümkün olmamıştı. Yenilenmiş sanırsam, gayette güzel olmuş.
   edebiyat tarihinde oldukça önemli bir eserin uyarlamasıdır.
   Kitap olarak çok ayrı bir haz verir film olarak ta kendini ifade edebilen, bir sinema klasiği olarak anılmaya hak edecek bir film.

   esko’ya her zaman ki gibi çok teşekkürler.bu filmlere ulaşmak gerçekten çok zor. metropollerde yaşasanız dahi zor. istediğiniz arşivi bulmanız çok mümkün olmuyor. Anadolu illerindeyse imkansız gibi.
   Özetle teşekkürler esko, filmde herşeyiyle sanattır klasiktir…

  2. Ömer Civalek diyor ki:

   William Golding’in-nobel edbiyat ödüllü yazar ve şair- aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır. Kitap daha kapsamlıdır ve filmde şiddet göreceli olarak çok çok azdır. Roman Yazarın ın kendiside 2. dünya savaşında şiddete maruz kalmıştır. İnsan doğasında bulunan mariz durumların hangi şartlarda çıkacağı, olgunlaşacağı ve nedenleri irdelenmiştir. Liderlik, gruplaşma ve öldürme dürtüleri temelinden ele alınmış ve fakat felsefik bir çıkarım yapılmadığı gibi psikanaliz argümanalardan yararlanma yoluna da gidlmemiştir. Kitap göreceli olarak daha etkileyicidir. Film kitaba nazaran sönüktür.İzlemeye değer, elinize sağlık.

  3. Aracnid diyor ki:

   romandan uyarlama filmler hep ilgimi çekmiştir.buda onlardan biriydi. çocuklar harika bir iş çıkarmış.

  4. Gönül diyor ki:

   insanlığın ileri gitmediğini anlayabilceğiniz bir başyapıt .

  5. Melisa diyor ki:

   Güzel bir film. Bir adada mahsur kalan 30 ingiliz çocuğun nasıl yavaş yavaş canavarlaştıgının dramatik hikayesi.

  6. xXx diyor ki:

   Konu olarak The Experiment’e çok benzettiği bir film. İkisinde de güç ve otoritenin insanı çevresindeki yaşamları nasıl etkilediğini görüyoruz.

  7. Işık diyor ki:

   Bu filmin çok farklı bir konusu var herşeyiyle farklı çok etkilendiğim mükemmel bir yapım.Kesinlikle izlenilmesi gerekir..

  8. Mozerella diyor ki:

   çok mükemmel bir film insanı izlerken gerçekten derinden etkiliyor. ismi saçma gelebilir ama ismiyle alakası olmayan bir film izlemenizi öneririm 10\9

  9. Raşit Fidan diyor ki:

   film gerçekten çok etkileyiciydi,merhamet duygusu unutulunca neler yaşanabildiğini gösteriyo…

  10. Umut diyor ki:

   film küçük çocukların hayatta kalma mücadelesinin nasıl iktidar hırsına dönüştüğünü gerçekçi ve acı bir dille aktarmış.

  11. acd diyor ki:

   mükemmel bir kitap uyarlaması, kült filmlerden biri, tesirli aynı zamanda. o kadar küçük yaşta bile hırsın yürekleri nasıl sarıp sarmaladığını anlatıyor bir bakıma, şahsına münhasır filmlerden biri mutlaka izlenmeli.

  12. meral diyor ki:

   Güzel bir film.Teşekkürler.

  13. İpek Doğancı diyor ki:

   Muhteşem bir film. Kitabını okumak daha büyük bir zevk versede, kitabını okuduktan sonra filmini izlemenizi öneririm. Film için teşekkürler

  14. BilirKişi diyor ki:

   Sıkıcıydı. Kapatıcaktım ortalara doğru bu kadar izledim sonunu getireyim dedim zar zor bitirdim. Tavsiye edilmez.!

  15. AED diyor ki:

   Bir kazada vahşi bir adaya düşen çocuklar üzerinden insanın gerçekte hangi güdülerinin etkisinde olduğunu sorguluyoruz. Gerçekte insan doğası nedir? Değişir mi sabit mi kalır? Çocuklar içinde bulundukları tehlikeyi tam kavrayamasalarda, rekabet başlar kendi aralarında..İlk rekabet liderlik yarışındadır. Sonra gruplaşma ve gruplar arası hakimiyet savaşı gelir. Oyunlar zamanla çok acı sonuçlar bile doğurur.. William Goldingin 1954 romanından uyarlama bu filmi, bir kez de 1990 yılında Harry Hook çekmiş, ama başarılı olamamış. Ben ıssız adada çocukların (ki bunlar 7-12 yaş aralığında) olayı sadece oyun olarak yaşamaları, orta ve uzun dönemde yiyecek içecek, barınma, korunma ve ateş yakma ihtiyaçlarının karşılama biçimlerini gerçeklerle örtüştüremedim. Oysa şartlar oyunlardan önce bu sorunların çözümüne zorlar insanları. Örneğin Robinson Kruzede tek başına olsa da, önce bu sorunların nasıl çözüldüğü tüm ayrıntıları ile anlatılır.. Ayrıca filme göre yönetmen/yazar demek ister ki insanlar hangi koşullar altında olursa olsun, onun doğasındaki, saldırganlık, iktidar olma, lider olma, vahşet güdüleri hep vardır..Yani insan doğası sabittir, değişmez. Bilime göre ise insan doğası değiştirilebilir. İnsan eğer farklı bir çevre, farklı bir aile, farklı bir eğitim içinde zamanla farklılaşır. İki üç kuşak sonra da bu farklılık genlere sirayet eder ve karakterize olur. Filmi (dolayısı ile romanı ) gerçeklere uygun bulmadım.Kurgu ve filim müziği de vasatın altında. Oyunculuk ise zaten amatör çocuklara ait. Bu nedenle ancak zamanı olanlara izleyin diyebilirim.

  16. melih diyor ki:

   yıllar önce okuduğum roman.oldukça etkilenmiştim.kitap okuma alışkanlığım sebebi desem yeridir.filmi izlemedim.birazdan izleyeceğim.romana göre tavsiye ederim.saygımla.

  17. melih diyor ki:

   alışkanlığımın olarak düzeltiyorum

  ''Lord of the Flies (1963)'' Filmi Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

     DİKKAT: Yorumu göndermeden önce kutuyu işaretleyiniz!   

   Yönetmenler

  
  Histats