Partie de campagne (1936)

partie-de-campagne-min

Beyazperdedeki kurmacanın en güçlü ve en huzursuz edici araçlarından biri ‘yıllar sonra’ olanların gösterildiği sonsözler, kapanış bölümleridir: Genellikle, bizi bir hikâyenin her şeyin kısa bir süre için olanaklı olduğu sıkıştırılmış zamanından hüzünlü bir hasret duygusuyla çıkarıp, sonuçtaki biricik kader anına götürür. Jean Renoir’ın bu filminin sonunda Henriette, filmin başında nişanlısı olan ahmak tezgâhtar Anatole’le (Paul Temps) mutsuz bir evlilik yapar. Ancak bu iki an arasındaki hiçbir şey bu kadar net ya da kesin değildir.

Guy de Mauppassant’ın bir öyküsünden uyarlanan film, Jean Renoir’ın ilk tasarladığı biçime göre tamamlanmamış, yarım kalmıştır. Bu haliyle yine de kendine yeten, mücevher gibi bir filmdir. Film, Rodolphe (Jacques Borel) ve Henri (Georges D’Arnoux) adlı taşralı iki maceraperestin, Henriette ve annesi Juliette’le (Jeame Marken) yaptıkları kaçamak çevresinde gelişir. Renoir bu karakterler arasında mükemmel bir zıtlıklar şeması kurar: Rodolphe ve Juliette tutkulu ve uçarıyken, Henri ve Henriette kendilerini yoğun bir duygusallığa kaptırırlar. Böylece, Henriette’in deyişiyle, ‘belli belirsiz bir arzu’ olarak başlayıp doğanın hem güzelliğini hem de haşinliğini öne çıkaran şey, kötü bir şekilde sona erer; ‘yıllar geçer ve pazarlar da pazartesiler kadar kasvetli olur.

Partie de campagne (1936)
A Day in the Country (1936) on IMDb
Yönetmen: Jean Renoir
Tür: Drama/Komedi/Kısa film
Türkçe Altyazılı
Ülke: Fransa
Yapım Yılı: 1936
Gösterim tarihi: 21 Eylül 1948 (Arjantin)
Yazar: Jean Renoir, Guy de Maupassant
Sinematografi: Claude Renoir
Filmin Süresi: 40 dakika
Oyuncular: Sylvia Bataille, Georges D’Arnoux, Jane Marken, André Gabriello, Jacques B. Brunius, Paul Temps, Gabrielle Fontan, Jean Renoir, Marguerite Renoir, Pierre Lestringuez

Dikkat: VİDEO AÇILMIYORSA, SAYFANIZI YENİLEYİP TEKRAR DENEYİN, AÇILACAKTIR.

Bu filmler ilgini çekebilir...

1 Yorum

  1. Nesrin YALIN dedi ki:

    Çok az filmin renkli olmasını dilediğim olmuştur. Bu filmi renkli izleyebilmek isterdim… Doğal görüntüler için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir