Seconds (1966)


İki Yüzlü Adam – Seconds (1966)
Thomas Wolfe bir keresinde, “Eve bir daha gidemezsin,” demişti ve John Frankenheimer’ın Amerikan banliyösündeki yabancılaşmayla ilgili Faustvari görüşünü bilen herkes bunu çok iyi anlamıştı. Ana akım eleştirmenlerinin çoktan göz ardı ettiği Seconds, kült klasik statüsüne erişmişti.

Arthur Hamilton’a (John Randolph), basitçe şirket olarak bilinen kötü niyetli bir örgüt, radikal bir ameliyat geçirmesi ve geçmişini tümüyle unutması kaydıyla, orta sınıf duygusal yalnızlığını terk edip yeni bir yaşama kavuşma şansı teklif eder. Tüm cevapları bilen yaşlı adam rolünde Will Greer ve özellikle Hamilton’a nasıl yakışıklı ve yetenekli ressam Tony Wilson’a (Rock Hudson) dönüşeceğini heyecanla anlatan cehennem pazarlamacısı rolünde Jeff Corey’nin de dâhil olduğu, örgütün kara üsteli karakter oyuncuları filmi resmen çalıyorlar. Değişimin gerçekleşmesiyle birlikte, yeniden doğan kahramanımız şirketin sunduğu bohem yaşam tarzına alışamaz; ve Seconds, Kafkaerk bir kabusa dönüşür.

Filmin asıl yıldızı olan tecrübeli görüntü yönetmeni James Wong Howe, deforme lensleri ve alışılmamış kamera açıları sayesinde Oscar’a aday olurken, Seconds’ı da 1960’ların sonlarının en büyük siyah-beyaz filmlerinden biri yaptı. Jerry Goldsmith, bir psikolojik dramda kullanılmış en huzursuz edici müzikleri yaparak açılış jeneriğinden paranoyak finale kadar gerçeküstücü bir hava yarattı.

İki Yüzlü Adam – Seconds (1966)
Seconds (1966) on IMDb

Yönetmen: John Frankenheimer
Tür: Dram, Korku, Gizem, Bilim-Kurgu, Gerilim
Türkçe Altyazılı
Ülke: ABD
Yapım Yılı: 1966
Gösterim tarihi: 05 Ekim 1966 (ABD)
Yazar: Lewis John Carlino, David Ely
Filmin Süresi: 1 saat 47 dakika
Oyuncular: Frank Campanella, John Randolph, Frances Reid, Barbara Werle, Edgar Stehli, Aaron Magidow, De De Young, Françoise Ruggieri, Thom Conroy, Jeff Corey, Will Geer

Dikkat: VİDEO AÇILMIYORSA, SAYFANIZI YENİLEYİP TEKRAR DENEYİN, AÇILACAKTIR.

Bu filmler ilgini çekebilir...

4 Yorum

 1. Yıldırım Karakan dedi ki:

  Geride bıraktığımız bir yıl daha yeni yılda hem ülkemizin hem insanlarımızın beklentilerinin gerçekleşmesi sağlık.mutluluk huzur içinde bol kazanç dilerim herkese, izlebizle sitesi ve değerli ESKO ,dostumuza da şimdiye kadar verdiği emekler için teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim herşey gönlünce olsun yeni yılın kutlu mutlu olsun.

  • EsKO dedi ki:

   Çok teşekkürler Yıldırım Karakan. Başta senin olmak üzere, bu platformdaki tüm vefakar dostlarımın yeni yılını kutlarım.

 2. Derya Pınar dedi ki:

  Alışamadım şu yeni sitenize, eski hali daha güzel ve kullanışlıydı geri dönme şansınız yok mu bilmiyorum ama şu haliyle çok sıkıcı görünüyor.

 3. PİKİ dedi ki:

  john frankenheimer gibi, filmografisi genelde gişede başarılı olmuş filmlerin devam filmleriyle dolu, kalburüstü ama özellikle usta işi olmayan filmlerle dolu bir yönetmenden gelmesi şaşırtıcı olan, 1966 yapımı kafkaesk bir başyapıt. başrolde rock hudson var.

  kısaca konusunu anlatmak gerekir elbette, ama konusundan fazlaca bahsetmek filmin zevkini kaçırabilir. onun yerine kısaca yorum yapalım. yılına göre inanılmaz deneysel çekim teknikleri, olağanüstü fantastik-dumura uğratan senaryosu, senaryoda işlenmiş olan konuya yaklaşımı ile hakkaten bırakalım john frankenheimer’i, en kral, en ünlü yönetmenin filmografisinde bile nadide bir parça değeri görecek bir film kesinlikle. Ekşi;caponsever

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir